
2009. december 16., szerda
Valóban szent-e a szent tehén?

2009. december 2., szerda
Jó reggelt India! - Good morning India!
Útközben láttuk hogyan ébred India. Mindenki tette a dolgát. A tejesember vitte a tejet a riksáján. A zöldség-gyümölcs árusok tólták a megrakott kocsikat, a helyi templomokból reggeli imaszó hallatszott, az utcai hangszórókból pedig szólt a müezin, imára szólítva a népet. A teaárus főzte a teát és az éttermek készítették a reggelit. Mindezt az állandó hangzavarral kell elképzelni. A riksák dudáltak, a buszok és a teherautók tülköltek. (Az indiai közlekedésről majd később írok, mert azt nem lehet két mondattal elintézni.) És a szent tehenek kószáltak az utcák kellős közepén. Furcsa látvány, de meg lehet szokni, ez is Indiához tartozik. (:-)
Aztán voltak akik aratták a búzát, nem gépekkel. Sarlóval. Pár paraszttal szóba elegyedtünk, és elmondták, hogy reggel 5-től délelőtt 11-ig aratnak, mert utána olyan forróság van, hogy nem lehet dolgozni. (35°C-40°C-fokra kell gondolni, áprilisban már a forróság egyre elviselhetetlenebb.)




Aztán láttunk napfeketét hiszen azért mentünk, miközben folyamatosan értek az impulzusok.
2009. november 25., szerda
Éttermek Indiában
Bármennyire is furcsán hangzik, szinte aranyszabály, hogy ha az ember fia vagy lánya nem akar beteg lenni a kint tartózkodása alatt, akkor csak az utcai éttermekben étkezzen, a helyiekkel együtt, mert ott folyamatosan főzik sütik az ételeket. Ennek több oka is van, hogy rengetegen étkeznek az utcai éttermekben: 1.olcsó, 2. mindig friss, 3. gyors, 4. nincs hasmenés.
Saját tapasztalatom alapján, teljesen megbízhatóak az utcai éttermek, bárhogyan is nézzenek ki és bármennyire is ne legyenek bizalomgerjesztőek.

Ez itt egy kis falatozó, egy mozgó árus, aki reggel kitolja a kocsiját, este meg haza, helypénzt különösebben nem kell fizetniük, évente fizetnek egy összeget, úgymond a bérleti díjat, de mondjuk számomra nem derült ki, hogy egyáltalán hogyan tudják ellenőrizni, és mi alapján állapítják meg neki a bérleti díjat?! Itt zöldségeket és gyümölcsöket, hirtelen forró tűzön megsütik, majd kis eukaliptusz tányérkába teszik és megszórják maszalával ( fűszer keverékkel) és sóval. Elég furcsa íze van, én egyszer ettem egy kis tálka maszalás banán-papaja salátát. Hát nem lett a kedvencem (:-)





És ilyen a piac felülről, a mozgó piac, ezt a kollégium teraszáról fotóztam, mert előttünk volt a piac.
2009. november 1., vasárnap
Mindenszentek Indiában


Indiában más volt. Délelőtt kimentem a bazárba, hogy vegyek gyertyát, azzal még nem is volt gond, mert a gyertya ugyanúgy állandó fogyó áru, mivel nagyon sokszor elveszik a villanyt. (még a mai napig)

Indiában ezzel nem küzdenek az emberek. Ott nincs Halottaknapja, legalábbis nem keresztény értelemben. Mivel kultúrájukban meghatározó szerepet tölt be a vallás, ezért teljes életüket, cselekedeteiket is az határozza meg. A hinduknál a halál csak átmenet egyik életből a másikba. Nagyon sokan, akik megöregedtek vagy halálos betegek a Gangesz (India szetn folyója) partján fekvő szent városokba (Varanaszi, Vrindávan, Dzsaganátha Puri, Dváraka) zarándokolnak, hogy ott megvárják a halált. Azt mondják, aki Benareszben (Varanaszi) hal meg, az mentesül az újraszületések körforgásától és az örök üdvözségbe jut.

2009. október 24., szombat
Szilvacsatni

2009. október 17., szombat
Diwali - दिवाली


2009. október 11., vasárnap
Még mindig Dardjeeling
Annyira tetszett ez a fa, még szerencse lefotóztam. Mert Indiában mindig az volt a legfőbb problémám hogy a legjobb pillanatokat nem tudtam lencsevégre kapni, mert nem volt nálam a gép, vagy mert nem volt idő, vagy-vagy.... megéltem.

2009. október 6., kedd
Dardjeeling


2009. október 4., vasárnap
Gondolatok

2009. október 1., csütörtök
Karma - करमा
Szóval 1996-ban el kezdtem hindít tanulni az Indiai Követségen minden csütörtökön, mert érdekelt. Akkor még nem gondoltam arra, hogy egyszer Indiában, pontosabban Agrában kötök ki, a Taj Mahal városában. 1998-ban volt egy pályázati lehetőség, hindí nyelvtanulási ösztöndíj, 7 hónap az agrai Kendriya Hindi Sansthan-ban. (http://www.hindisansthan.org/) (Ez egy nemzetközi ösztöndíj, minden évben kb. 40 országból 1-2 személy képviseli az adott országot.Magyarországról 1998-ban ketten voltunk Nagy Róbert, azaz Csácsádzsí meg én) De erről majd részeltesebben írok egy másik bejegyzésemben.

Mire én éltem a lehetőséggel és megpáyáztam. A pályázatomat nagy örömömre elfogadták. Ezúttal is még egyszer szeretném megköszönni Dr. Négyesi Máriának a hindí tanárnőmnek, hogy hozzásegített az indiai ösztöndíjhoz. 1998 szeptember 27-1999 május 1-ig voltam kint és tanulhattam nyelvi környezetben a hindí nyelvet.
2009. szeptember 30., szerda
Csáj, Csáj- चाय- चाय



Minden jövőben van - सब आनेवाले हे
Ha már az időnél tartunk, Indiában egy kicsit másképp kezelik az idő fogalmát. Tudom, elég furcsán hangzik, de Indiában mindig mindenre van idő, senki nem siet sehová, ráérősen végzi a dolgát, mégis működik minden. A buszpályaudvaron a busz nem menetrend szerint indul, hanem akkor amikor a soför pudzsázott (imádkozott az istenekhez) és elégett a füstölő. Aztán majd ha megitta a teáját, ráérősen elindul, és ér amikor ér. Éppen ezért, mert így állnak hozzá az időhöz, ha megkérdezed, mikor érkezik a vonat, akkor csak annyit válaszolnak, hogy: jövőben van, azaz valamikor jönni fog, egy óra vagy két nap az már olyan mindegy. Ez nagyon sok esetben próbára teszi a túristák türelmét. Lehet ellene tiltakozni, kiabálni az állomásfőnökkel, semmit nem ér. Csak mosolyognak és azt mondják: nyugodjon meg, jönni fog... Így az ember fia vagy lánya nem tehet mást, mint vár, szépen, türelmesen.

Az agrai vasútállomás (Raja-ki -Mandi - Agra)
2009. szeptember 29., kedd
Teaidő - चायटाइम हे

Egyik kedvenc képem címe: Csájtájm (Teaidő).